تبلیغات
سلام بر آزادی - بی قواره ...
سلام بر آزادی
عدالت و مهرورزی
اعتقاد به معاد، سرچشمه همه آزادی‌های واقعی است. او را از اسارت و بندگی هوای نفس می‌رهاند و راه را برای آراستگی به اخلاق جاودانه و آزادی معنوی فراهم می‌كند (اسحاقی، 1384،‌ ص 135).

fb.com/alireza.SheykhBabaei

بی قواره ...

سه شنبه 6 مهر 1395

نویسنده: علیرضا شیخ‌بابایی | طبقه بندی:عمومی، 

به نام دانای نهان و آشکار

در فیلم Iron Man 3 نشان داده می شود که مردم آمریکا با تهدیدی جدید روبرو هستند که تهدید کننده خود را به دنبال کسب قدرت نشان می دهد و در اعمال رسانه ای خود طوری وانمود میکند که این تهدید از سوی خاورمیانه ، امریکا را نشانه گرفته ؛ در طول قصه قهرمان فیلم هم صراحتاً نام کشور ایران و چند کشور دیگر را بعنوان مبدأ این تهدید ذکر میکند و حتی ماموری از امریکا وارد خاک این کشور ها شده تا محل های مورد شک را شناسایی و با تهدید کننده مقابله کند ، اما نقطه عطف داستان اینجاست که قهرمان فیلم درمی یابد اصلاً تهدیدی از خارج متوجه کشورش نیست بلکه تمام این اقدامات از داخل خاک آمریکا و توسط یک آمریکایی مدیریت می شود و معرفی خاورمیانه ای بودن تروریستها پوششی برای سرگرم کردن و انجام مانور رسانه ای بیش نبوده.
شاید فیلم مذکور از سری فیلم های ضعیف مارولی باشد اما یک نکته ی خیلی مهم و حیاتی در بطن آن جریان دارد ؛ قهرمان و بدمن (BadMan) فیلم هر دو از یک دیار و ملیت اند و هر دو از نیروهای خارق العاده ای برای پیشبرد اهداف خود بهره میبرند و با تمام این تفاسیر روح حاکم بر فیلم و پیروز نهایی قصه قهرمان فیلم است ! شاید بگویید این که بدیهی است قهرمان در یک فیلم قهرمان شود ! آری بدیهی است که یک قهرمان در فیلم قهرمان فیلمش بشود اما یک قهرمان همیشه نمیتواند یک قهرمان خوبی برای قصه اش باشد ، این که گفته شد روح حاکم همراه قهرمان است یعنی تمامی مختصات فیلم در اختیار قهرمان است تا خوبی خود را ثابت کند و اقدام نهایی را برای در هم شکستن بدمن صورت دهد ، بدمنی که بد است ! بدمنی که همه من جمله مخاطبین هم با او بدند ، اما سوال اینجاست آیا نمیشد قصه طوری طراحی شود که قهرمان بد جلوه کند و بدمن خوب ؟ پاسخ مثبت است ؛ خالق اثر میتواند قصه را به سمتی سوق دهد که مخاطب از بدمن خوشش بیاید و بدمن بشود یک بدمن خوب و قهرمان را طوری جلوه بدهد که بشود قهرمان بد ! کاملاً دست نگارنده برای ایجاد چنین فضایی باز است که پایان را به نفع قهرمان تمام کند یا به نفع بدمن.
دیروز پنجم مهر هزار و سیصد و نود و پنج شمسی روزی تاریخی لقب گرفت روزی که از تاریخ سیاسی این مملکت ، حداقل تا خیز بعدی و دگرگونی آتی فراموش نخواهد شد روزی بود که برای نخستین بار سخنان پشت پرده را از بلندگو شنیدیم ، رهبری در سخنرانی دیروز اشاره ای کردند به دیدارشان با یک شخصی ( میگویند دکتر احمدی نژاد بوده است ! ) که به وی نصیحت کرده اند در فلان قضیه ( میگویند انتخابات 96) شرکت نکنند ، چرا که حضورش باعث دوقطبی شدن کشور ! ( جای بحث دارد ) میشود و مصلحت نیست (مشارکت شما).(نقل به مضمون)
اتفاقی که افتاد ، رویداد ساده ای نبود که بخواهیم آن را پشت گوش انداخته و نادیده بگیریم .
1_  از زمان پایان ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد در جلسات مختلفی که ایشان حضور داشتند و بنده نیز در برخی از آنها حاضر بودم ، صراحتاً و مکرراً و مطمئناً ابراز میداشتند که قصد حضور در انتخابات آتی را ندارند و کارهای مهمتری مثل تبیین اهداف انقلاب و خادمی مردم بزرگ ایران دارند بعلاوه در گروه ها و اجتماعات احمدی نژادی دیگر که میشناسم و ارتباطی که با آنها دارم همگی بر این اتفاق نظر داشته ایم که شرکت دکتر #احمدی_نژاد با وجود ساختارهای غلط در بدنه حاکمیت و اصرار حکومت برای برقراری این به ظاهر مصالح رنج آور به هیچ عنوان درست نخواهد بود و دردی را از دردهای مردم دوا نخواهد کرد ، حال به این سوال قطعی و مهم خواهیم رسید که با قطعی بودن و مسجل شدن عدم حضور دکتر احمدی نژاد ( با توجه به گفته ی دکتر در جلسه شان با معظم له) در انتخابات آتی و قطعیت این موضوع یعنی نیامدن دکتر احمدی نژاد به عرصه انتخابات برای یاران صدیق و هواداران دلسوزش ، برای چه رهبری این موضوع را پشت بلند گو پیش کشید ؟ آنهم در زمانی که دکتر چندین و چند بار آب پاکی را به روی دستان مخالفان و مصلحت اندیشان ریخته بود ! این پرسش یک پاسخ بیشتر ندارد و آن اینکه مخاطب رهبری نه احمدی نژاد بود و نه هوادران دلسوزش بلکه درست قطب مخالف را مخاطب قرار داده است تا خیال انها را از بابت عدم شرکت دکتر احمدی نزاد در انتخابات راحت کند؛ حال آن قطب مخالف چه طیف گسترده ای را از مستأجرین تا مالکان شامل می شود بماند.
2_ در دیدار خصوصی ! رهبری با دکتر احمدی نژاد ، رهبری گفته اند که حضور شما (احمدی نژاد) باعث دوقطبی شدن خواهد شد و مصلحت است که شرکت نکنید ، خب این امری مسلم است که در هر انتخاباتی مشتاقان شرکت در آن گرد کسانی باشند که ایده هایش نزدیک به آرمانهای مردمش است فلذا محل رعب و وحشتی باقی نخواهد ماند چرا که طبیعت انتخابات و حق انتخاب واجدان شرایط است ، ولی مگر احمدی نژاد چه کار کرده است که حضورش عده ای را به وحشت می اندازد ؟ و فکر میکنند حضور وی شکافی در کشور ایجاد خواهد کرد ؟ با توجه به این که معظم له منظورشان را از بیان واژه "کشور" بیان نکردند ، با توجه به این که دکتر احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوریشان برای سفر استانی در هر شهری که حاضر شدند با استقبال چشمگیر مردم مواجه شدند ، باز سوال پیش خواهد آمد که این دوقطبی که بوجود خواهد آمد با درنظر گرفتن استقبال گسترده مردم از احمدی نژاد ( و نظرات وی) به ضررشان است یا خیر ؟ که صد البته پاسخ این سوال نیز واضح و مبرهن است که خیر چرا که مردم احمدی نژاد را دوست دارند و نظرات وی برایشان مهم است که حتی پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش گرد او جمع می شوند. و سوال بعدی ، پس دوقطبی که رهبری از آن یاد کردند و به خطر افتادن کشور را به آن واقعه گره زدند به ضرر کیست ؟ غیر از این است که حضور احمدی نژاد در عرصه خدمت به مردم خواب را از چشمان بدخواهان و دست درازان به بیت المال ربوده بود؟ پس واژه کشور متوجه برخی از مسئولین است نه قاطبه ی مردم؛ مسئولینی که از حضور دکتر احمدی نژاد احساس خطر کرده اند و رهبری را واسطه قرار داده اند تا به وی نصیحت کند که در انتخابات حاضر نشود سخنرانی بلندگویی دیگری میطلبد که مشتاق شنیدنش هستیم. 
3_ دیگر فکر کنم حرف زدن از دموکراسی و اینکه هرکه خواست در چارچوب قانون! میتواند کاندیدای ریاست جمهوری شود و از این دست صحبت های رنگ و لعاب دار ، در اینجا که نصایح و مصالح کشور (بخوانید منافع قهرمانان بد ) مقدم بر هر چیزی است ، هجو و بیهوده باشد.
اینجا ایران است ، صدای نصایح مصلحت اندیشان.
.
پی نوشت مهم : این نوشته به منظور این نگاشته نشد که فریاد وامصیبتا سر دهد و بگوید ، ای داد ما ، جلوی کاندیدای ما را گرفتند و أین دموکراسی أین قانون و ... چرا که پیشتر سخن رفت اصلاً و ابداً احمدی نژاد و #احمدی_نژادیها نیت و برنامه ای برای حضور در انتخابات نداشتند تنها حرفهای دل نگارنده بود و دیگر اینکه هرچه پیشتر خواهیم رفت چهره ی قهرمانان بد نمایان تر خواهد شد.


به امید صبح روشن

 

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علیرضا شیخ‌بابایی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

 • علیرضا شیخ‌بابایی

  (147)

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :